Текущее время: 28 мар 2024, 21:06


Начать новую тему Ответить на тему  [ 1 сообщение ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Магія віника. Знаряддя чаклунства та оберіг від злих сил.
СообщениеДобавлено: 03 июл 2018, 11:33 
Meistarar rúnar
 
Аватара пользователя


Зарегистрирован: 15 ноя 2017, 15:08
Сообщений: 2046
Медали: 19
Cпасибо сказано: 869
Спасибо получено:
2417 раз в 1451 сообщениях
Магическое направление:: рунология
Очков репутации: 10109

Добавить
Віник — «небезпечний» і «нечистий» предмет, знаряддя псування і чаклунства і в той же час оберіг від злих сил.
За народними уявленнями, демони могли з’являтися у вигляді мітли, що летить, обертатися Віником, волочити за собою Віник або тримати його в руках.

Віником відьма збиває росу, відбираючи у корів молоко, доторкається їм до вимені чужої корови, волочить Віник по полю, щоб відібрати врожай. Віник підкидали до будинку, під поріг, в город, перекидали через будинок, підкладали у віз жениха і нареченої, кидали услід людині, щоб навести порчу, викликати сварки, хвороби, нещастя. При переїзді в новий будинок обов’язково брали із собою старий Віник.
Із Віником пов’язана безліч заборон і застережень: старий Віник не можна було викидати поблизу дома, на дорозі, де на нього може наступити людина або тварина,— це загрожує хворобами, особливо коростою, нетриманням сечі, безсонням та іншими бідами. Широко поширена заборона бити Віником людину і худобину — дитина або тварина не будуть рости, стануть худими і сухими, як Віник. Старий Віник зазвичай заборонялося спалювати в печі, оскільки це викликає вітер, вихор, бурю, нашестя нечисті — вшів, клопів, тарганів, а також сварки і розбрати в сім’ї.

Захисні властивості Віника, його здатність протидіяти нечистій силі також пов’язані з його утилітарною функцією очищення, усунення нечисті. Для відгону демонів мітлу ставили перед дверима будинку або хліва (часто ручкою вниз), обходили будинок, розмахуючи мітлою і вимовляючи спеціальні заклинання; кидали Віник услід людині з лихим оком; били Віником спійману відьму; били Віником об поріг будинку, проганяючи чужого Домовика, який шкодить господарству.
Віник використовували для захисту породіллі і новонародженого від злих духів: його клали в узголів’ї, під колиску, притуляли до колиски. Віником розчищали шлях весільному потягу, дорогу женихові і нареченій, які йдуть в лазню, щоб захистити їх від порчі.
Для захисту посівів і врожаю від птахів і гризунів обходили поле за сонцем із старим Віником в руках і махали ним від себе; підкладали в снопи Віник коляди або три прутики від нього; розсипали лозини Віника в коморі або льосі.

Віник допомагав і у разі, коли не вдавалася яка-небудь робота: якщо погано збивалося масло, маслоробку били старим Віником або підкладали під неї Віник. Щоб при ткання не плуталася основа, тричі ударяли її Віником; якщо при тканні рвалася нитка, крізь Віник дев’ять разів проливали воду і виливали її на дверні петлі. Щоб добре випікався хліб, на пригріві палили старий Віник, били ним по дну діжі і т. п. При пожежі обходили із старим Віником будинок, що горів.
При першому вигоні худоби підкладали Віник під поріг, терли ним корову, кропили худобу водою з Віника. Коли вели корову на злучку, поганяли її старим березовим Віником або били ним, щоб вона «погуляла». Віником били і плодові дерева, щоб викликати хороший урожаї фруктів.

Щоб кури трималися свого дому, на горище у свята закидали Віник; підвішували Віник і старий личак на кут будинку для захисту курчат від хижих птахів.
Старий Віник встромляли в грядки з капустою, огірками, часником, в поля зростаючого льону, іржі, щоб уберегти їх від псування і стихійних лих. Селяни Сибіру при посіві ріпи тримали у роті уламок комелька Віника як засіб від псування.

Віник використовували в лікувальній магії: хворих били Віником, обмітали Віником, торкалися ним або прив’язували його до хворого місця, укладали хворого на Віник, накривали ним хворого, перекидали Віник через хворого, примушували його переступити через Віник, кропили хворого водою з Віника; парили лозини Віника і давали хворому пити відвар, підкурювали хворого на лозини Віника і тому подібне.

Для позбавлення дитини від нічного крику її водили по будинку, обмітаючи її новою мітлою; клали її у печі і тричі обмітали з голови до ніг, били її Віником на порозі, зашивали десять прутиків в одяг дитини, викидали його зі старим Віником у вікно. Якщо дитина довго не починала ходити, клали їй між ніг Віник, потім розтинали його і розкидали лозини. Росіяни для лікування радикуліту здійснювали особливий обряд «рубати утин»: рубали Віник на порозі або на попереку хворого, примовляючи вирок.

В обрядах оборювання села при морі і епідеміях брали участь жінки з віниками або мітлами в руках. Під час похоронів померлого від холери за труною йшла вдова і мела Віником до самого кладовища, «вимітаючи холеру», або дві вдови бігли за труною з голиками в руках і за селом їх викидали.

Під час посухи Віники застосовувалися при викликанні дощу: кидали в колодязь сухий Віник або розкидали лозини від Віника на перехресті; палили на перехресті 12 старих Віників; обходили з Віником сіло. Для зупинки дощу і відгону хмари викидали з будинку Віник, часто разом з хлібною лопатою, коцюбою і тому подібне; закидали мітлу і коцюбу на дах. Навесні, зачувши перший грім, в Поліссі тричі перекидалися через Віник.

У дівочих ворожіннях про заміжжя використовувався Віник коляди, тобто Віник, яким підмітали у будинку на святках. Його підкидали вгору, примічаючи, в яку сторону він впаде; кидали на дорогу, чекаючи, що його підніме суджений, підкладали Віник або лозини від нього на ніч під подушку в очікуванні віщого сну; викидали Віник на сміттєву купу, прислухаючись до собачого гавкоту і т. п. На Російській Півночі дівчата гадали з банними Віниками: після миття в лазні в день Аграфени Купальниці (23.06) вони кидали свої Віники в річку і по тому, як вони пливли або тонули, гадали про життя-смерть і заміжжя.

У весільному обряді банний Віник відігравав велику роль: під час дівич-вечора наряджали банний Віник і, поки топили лазню, ставили його на дах, а потім урочисто несли перед нареченою в лазню; розбирали Віник на лозини, кожного обв’язували червоною стрічкою і встромляли по обох сторонах доріжки в лазню («вершили доріжку»); по дорозі назад з лазні розкидали Віник, яким парилася наречена, і по ньому йшли до будинку.

У похоронному обряді і в повір’ях про смерть Віник пов’язується з душею померлого. Для полегшення агонії знахарки перекидали Віник через дах будинку; без особливої нужди намагалися не чіпати Віник, щоб «не тривожити душу». Після винесення покійника Віник було прийнято викидати разом зі сміттям і трісками від труни. На Вологодщині покійницький Віник і тріски від труни спускали в річку, а взимку кидали на кригу, щоб навесні їх понесло разом з нею. Часто листя від Віника розкидали по дну труни або набивали ними подушку. Є вираз: «пора на віники» — «пора помирати». На Проводи віниками обмітали могили близьких. Покійницький Віник використовували в господарській і лікувальній магії: його ховали в хлів для оберегу худоби, встромляли в поле і город і т. п.
До свята Івана Купали був приурочений обряд знищення старих Віників і заготівлі нових. Старі Віники спалювали в купальському кострищі, що символізувало знищення відьми.

Як знаряддя залякування, биття, підмітання Віник входить в реквізит ряджених, особливо масляничних. Старі Віники підвішували до опудала Масниці або саме опудало робили з Віників. Віниками прикрашали дуги, хвости коней, збрую при проводах Масниці

За матеріалами проекту: АВТЕНТИЧНА УКРАЇНА


Cпасибо сказано
Вернуться к началу
 Профиль  
За это сообщение пользователю Christy "Спасибо" сказали:
Кроличья лапка
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ 1 сообщение ] 

Часовой пояс: UTC + 3 часа [ Летнее время ]



Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 3


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Перейти:  



Последние темы





Официальные каналы форума:

Наша страница в Vk

Наш канал Яндекс Дзен

Наш телеграм


Банеры

Яндекс.Метрика

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
GuildWarsAlliance Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
Guild Wars™ is a trademark of NCsoft Corporation. All rights reserved.Весь материал защищен авторским правом.© Карма не дремлет.
Вы можете создать форум бесплатно PHPBB3 на Getbb.Ru, Также возможно сделать готовый форум PHPBB2 на Mybb2.ru
Русская поддержка phpBB